Časté dotazy (FAQ)

Sestavili jsme přehled nejčastěji kladených otázek a jejich odpovědi na ně. Jestli žádná z odpovědí nepopisuje odpověď na Váš dotaz neváhejte a kontaktujte nás přes kontaktní formulář .

Registrace


Nepřišel mi potvrzovací e-mail registrace

Pokud jsi nevyplnil/a svůj e-mail špatně, chce to jen trpělivost. Potvrzovací e-mail je při registraci odesílán ihned, ale jeho doba doručení bývá zejména ve večerních hodinách zpomalená. Nevadí! Nečekej na potvrzovací mejl, hodnotit můžeš ihned po registraci. Nezapomeň však, že autorizaci musíš do 48mi hodin potvrdit přes potvrzovací e-mail, jinak bude veškerá tvoje dosavadní činnost na BeerWeb automaticky smazána vč. tvého účtu. Autorizace přes mejl je tedy bezpodmínečně nutná do 48mi hodin od registrace.

Můj účet byl smazán

Může to být buď tím, že jsi do 48mi hodin od registrace neprovedl/a autorizaci své registrace přes potvrzovací e-mail, nebo jsi hrubě porušil/a podmínky užívání BeerWeb a tvůj účet byl smazán (nesplňuješ plnoletost, duplicitní registrace, opakovaně nevhodné příspěvky v komentářích či diskuzích, atp.). Pro bližší info čti podmínky užívání BeerWeb.cz.

Hodnocení/degustace/recenze


Nevím, jak hodnotit

Hodnocení piva najdeš v každém profilu piva, na levé straně obrazovky. Jedině přihlášený uživatel může hodnotit pivo a to dvěma způsoby. Na výběr máš zjednodušené hodnocení hvězdičkami, nebo degustaci. Návod hodnocení je zpracován i v grafické podobě.

Zjednodušené hodnocení je na škále pěti hvězdiček, jde hlavně o pocitové hodnocení celkového dojmu z piva. Přepočítává se na celá čísla na stupnici 1-10. Čím vyšší číslo, tím lepší hodnocení.

Degustace je proklik do podrobného degustačního formuláře. Celkové číslo degustovaného vzorku se počítá v závěru degustace automaticky, ze všech pěti hlavních kategorií (vzhled, vůně, chuť, pitelnost, celkový dojem). V degustaci jsou jednotlivé kategorie započítávány váženým poměrem: vzhled 10%, vůně 20%, chuť 30%, pitelnost 10%, celkový dojem 30%. Celkový výsledek se započítává s jedním desetinným místem. Ostatní hodnotící parametry v degustačním formuláři pomáhají k lepšímu úsudku. Nelze degustovat pivo z čepu “no name“, přeci jen jde o autentičnost degustace. Degustaci si můžeš vyzkoušet nanečisto - v sekci stáhnout je nabízen degustační formulář pro tisk, který si třeba můžeš vozit s sebou na cestách.

Recenze je podrobná degustace, jejíž grafický výstup o pivu řekne vše podstatné. K recenzi je také třeba doplnit text, který popisem subjektivního dojmu hodnotitele. Recenze tak ostatním návštěvníkům vypoví o pivu maximum.

Jak mohu své hodnocení změnit?

Když jsi přihlášen/a, tvé původní hodnocení je v profilu piva již předvyplněné, vč. původního komentáře. Degustace je také předvyplněna. Lze měnit, jak hodnocení samotné, tak úroveň hodnocení a komentář.

Profily piv a pivovarů


V seznamu produkce pivovaru chybí pivo

Třeba toto pivo uniklo pozornosti teamu BeerWeb, tak v tom případě „šup, šup!“ a napiš nám přes kontaktní formulář. Vše co nejdříve napravíme. Každý registrovaný uživatel má také možnost zadat pivo sám, přes tlačítko Přidat pivo. Tato funkce je pro zadání piva jednoduchá a přehledná. Před přidáním piva si však uživatel musí důkladně zkontrolovat, zda již pivo na našich stránkách náhodou není pod jiným názvem a to jak v seznamu Piva stálé produkce, tak i v seznamu Sezónně vařená piva v profilu pivovaru.

Piva stálé produkce / Sezónně vařená piva

Pivo stálé produkce je na BeerWeb to, které je vařeno minimálně šest po sobě jdoucích měsíců v roce a není sezónně měněno za jiné pivo na stejné pípě (např. letní pšenice/ zimní speciál atp.). Ostatní produkce je evidována jako Sezónně vařené pivo. Admin stránek přednostně eviduje jen stálou produkci.

V produkci pivovaru chybí beermixy

Nemůžeš u profilu pivovaru najít beermixy nebo sladové limonády? To jsou totiž nápoje na bázi piva a BeerWeb je jen web o pivu a ne o limonádách. Něco jiného je však ochucené pivo. To je stále nazýváno pivem, takže takové pivo evidujeme.

Typy pivovarů

Pivovary v provozu jsou pivovary, které jsou plně funkční a vyrábí své vlastní pivo. Tyto pivovary jsou evidovány v přehledech a v pivní mapě. Lze u nich přidávat piva a jejich pivo lze hodnotit.

Připravované pivovary jsou pivovary, které teprve vznikají a nebo ještě nemají v provozu vlastní technologii výroby a pivo si nechávají vařit jinde. Jejich podnikatelský záměr je však jasný: stát se pivovarem s vlastní produkcí. Tyto pivovary lze najít v Přehledech jako Připravované. Připravované pivovary zatím nejsou evidovány v pivní mapě a nemají evidovaná piva k hodnocení.

Létající pivovary jsou pivovary, které nemají vlastní pivovarské zařízení, ale nechávají si vařit pivo v jiných pivovarech, případně si samy v pronajatém pivovaru uvaří pivo dle své receptury. To pak prodávají pod svou značkou. Mohou být trvalou formou podnikání, nebo přechodnou marketingovou aktivitou před vstupem na trh s vlastním pivovarem. Létající pivovary nejsou evidovány v pivní mapě. Zobrazit si je v pivní mapě však lze jen při přímém prokliku do pivní mapy z profilu létajícího pivovaru.

Uzavřené pivovary jsou pivovary, které ukončily svojí činnost. Lze je najít již jen přes vyhledávání. V této evidenci jsou jen pivovary uzavřené od vzniku stránek BeerWeb, tedy uzavřené pivovary od roku 2014. V přehledech, ani v pivní mapě nejsou evidovány. Jejich produkci již nelze hodnotit. Uzavřené pivovary před rokem 2014 neevidujeme.

Přehledy


V Přehledech se mi zobrazuje příliš mnoho piv nebo pivovarů

Vlevo od tabulky Přehledy piv nebo Přehledy pivovarů najdeš možnosti třídění, s různými způsoby řazení a filtrování. Přehledy jde rychle měnit i přes horní řádek v seznamu klikem na obliba (řazení dle oblíbenosti) nebo na x (dle počtu hodnocení). Do žebříčku nejlépe hodnocených piv se řadí jen piva se třemi a více hodnoceními.

Nemohu najít pivovar/pivo

Pro snadné vyhledávání dobře poslouží okénko vyhledávání – to s lupou, do kterého lze napsat jen část názvu a lze i bez diakritiky. Pokud vyhledávaný výraz na BeerWeb existuje, zobrazí se ti pomocí našeptávače tříděný na pivovary a piva. Pokud si z nabídky našeptávače nevybereš, klikni na lupu a zobrazí se ti seznam tříděný na pivovary, piva a také uživatele.

Názvy pivovarů jsou uváděny dle jejich oficiálních názvů (často se liší od názvu jejich oficiálních www stránek, od názvu pivovarské restaurace atp.). V případě, že v názvu pivovaru není obsaženo umístění pivovaru, je dodatečně uvedeno za názvem pivovaru. Můžeš tedy zkusit vyhledat pivovar přes vyhledávání dle názvu obce. Pokud i za těchto jmenovaných kritérií nemůžeš pivovar najít, tak „šup šup!“, napiš nám to přes kontaktní formulář, nebo pivovar přidej přes tlačítko Přidat pivovar. Mohla nám existence tebou hledaného pivovaru nějak uniknout.

Názvy piva jsou často dost pestré nebo naopak velmi obecné. Doporučujeme ti hledat pivo přes profil pivovaru, kde jsou všechna zadaná piva v seznamech. V případě, že nemůžeš najít ani dotyčný pivovar, doporučujeme ti, přečíst si i odstavec viz. výše: Názvy pivovarů.

Přidávání piv a pivovarů


Pokud využiješ tlačítko Přidat pivo nebo Přidat pivovar, musíš mít jistotu, že opravdu není v naší evidenci!!! Při vyplňování formuláře piva nebo pivovaru musíš vyplnit povinné údaje označené hvězdičkou.

Přidávání piv lze jen v profilu pivovaru, který evidujeme jako pivovar “v provozu“. Přidat pivo může každý registrovaný uživatel. Každé přidané pivo lze hodnotit. Název piva musí být buď dle jeho oficiálního názvu, nebo může být slovním spojením názvu pivovaru a příslušného pivního stylu.

Přidávání pivovarů lze v sekci Přehledy a také v Pivní mapě. Přidat pivovar může každý registrovaný uživatel. Název pivovaru musí uživatel zadat dle odstavce výše: Názvy pivovarů. U čerstvě přidaného pivovaru v provozu lze ihned přidávat i piva.

Přidávání pivních akcí v sekci pivní kalendář


Pokud postrádáš v našem pivním kalendáři svoji oblíbenou pivní akci, můžeš ji přes tlačítko „Přidat akci“ vložit pomocí jednoduchého formuláře. Tato funkce slouží i pro neregistrované uživatele. Lze přidat pivní akce typu: pivní festival, slavnosti piva, pivovarská soutěž, událost v pivovaru apod.

Mapa pivovarů


V pivní mapě chybí pivovar

Zkus si více přiblížit mapu. V případě, že je více pivovarů blízko u sebe, černobílý POINT označující jeden pivovar může svým proklikávacím prostorem překrývat ostatní v těsné blízkosti. Pokud bys hledaný pivovar nenašel ani v Přehledech pivovarů, „šup šup!“, napiš nám to přes kontaktní formulář, nebo pivovar přidej přes tlačítko Přidat pivovar. Mohla nám existence tebou hledaného pivovaru nějak uniknout.

Pozor, v naší pivní mapě najdeš České, i Slovenské pivovary! Také můžeš najít zvláštní mapu s evidencí pivních podniků, jako jsou restaurace, bary a pivotéky.

V pivní mapě nejsou evidovány Připravované pivovary a Uzavřené pivovary. Létající pivovar najdeš v pivní mapě jen po přímém prokliku do pivní mapy z profilu létajícího pivovaru.

Hodnosti uživatelů


 
začátečník
každý nový uživatel,
obrázek šišky chmele
pivní skaut
min. 30 hodnocení,
obrázek šišky chmeleobrázek šišky chmele
pivoznalec
min. 50 degustací/recenzí na úrovni "v ráji pivaře" a vyšší,
obrázek šišky chmeleobrázek šišky chmeleobrázek šišky chmele
pivní expert
min. 100 recenzí na úrovni "v ráji pivaře" a vyšší,
obrázek šišky chmeleobrázek šišky chmeleobrázek šišky chmeleobrázek šišky chmele
pivní guru
min. 200 recenzí na úrovni "pod komínem"
Máš jiný dotaz? Nenašel jsi zde uspokojivou odpověď? Napiš nám přes kontakt.